LIST GENERÁLNYCH MINISTROV
FRANTIŠKÁNSKEJ RODINY
Na pamiatku Svätého Otca pápeža Františka
Drahí bratia a sestry,
pokoj a dobro všetkým bratom a sestrám františkánskej rodiny.
So srdcami naplnenými vďačnosťou, ale aj hlbokým zármutkom, my, generálni ministri františkánskej rodiny, sa s vami chceme podeliť o našu rozlúčku s naším Svätým Otcom pápežom Františkom, ktorý sa vrátil do domu Otca.
V tomto čase, keď nás náš milovaný pápež František opustil, cítime naliehavú potrebu zamyslieť sa nad hlbokým významom, ktorý mala jeho prítomnosť pre nás, synov a dcéry svätého Františka z Assisi. Nebolo náhodou, že si Jorge Mario Bergoglio pre svoj pontifikát vybral meno chudáčika z Assisi: táto voľba od samého začiatku odhalila cestu života a poslania, ktorú dôsledne nasledoval až do konca svojich dní.
Pápež, ktorý dal konktétnu podobu františkánskej charizme
Pápež František žil významným spôsobom duchom nášho Serafínskeho Otca. Ako si nemáme spomenúť na jeho slová, ktoré povedal počas svojej návštevy Assisi 4. októbra 2013: „Z tohto miesta pokoja, kde sa narodil a žil svätý František, opakujem so silou a miernosťou lásky: rešpektujme stvorenie, nebuďme nástrojmi ničenia! Rešpektujme každú ľudskú bytosť: nech ustanú ozbrojené konflikty, ktoré kropia zem krvou, nech zbrane utíchnu a nech všade ustúpi nenávisť láske, urážka odpusteniu a nesvornosť jednote.“
Kristus ako stred, láska k Cirkvi, prvoradosť modlitby, cesta evanjeliovej jednoduchosti, blízkosť k chudobným a najmenším, starostlivosť o náš spoločný domov, oddanosť zmiereniu, pokoju a dialógu: to boli piliere františkánskej charizmy, ktoré viedli jeho Petrovu službu.
Univerzálne bratstvo
S osobitnou emóciou si spomíname, keď nás vo svojom posolstve františkánskej rodine 8. mája 2021, pri príležitosti stého výročia časopisu „San Francesco Patrono d’Italia“, povzbudil: „Pokračujte vpred inšpirovaní postavou Chudáčika z Assisi, ktorý vedel žiť podstatné veci spojením s milosrdenstvom voči všetkým ostatným, najmä k najchudobnejším a najopustenejším. Usilujte sa pretaviť františkánske hodnoty do konkrétnosti každodenného života a naďalej buďte pozorní na ‚znamenia čias‘.“
Jeho encyklika Fratelli Tutti, osobitne inšpirovaná naším Serafínskym Otcom, zostane jedným z najsilnejších výziev k univerzálnemu bratstvu v našej dobe, pozvaním, aby sme sa vnímali ako bratia a sestry vo svete roztrhanom rozdeleniami a konfliktmi.
Pápež František posilnil toto vyhlásenie silou svojho hlasu, ktorý pozdvihol, aby pripomenul svetu jeho zodpovednosť pred prítomnosťou a životom druhých, najmä ak sú to migranti a utečenci, obete násilia a vojny, bezdomovci, väzni, jedni z mnohých „neviditeľných“ v našich mestách.
Svojimi gestami a slovami sa predstavil ako pravý brat, naliehavo vyzývajúc všetkých, aby nezanedbávali deti, starších a tých, ktorí žijú na okraji spoločnosti, ktorá sa často ženie za ziskom. Dôrazne upozornil aj na hodnotu žien, pomáhajúc budovať široké a dobre založené spoločenstvo – bohatstvo pre každého z nás.
Výzva kráčať spolu ako kresťanské spoločenstvo dala Cirkvi tvár bratstva a stretnutie s inými kultúrami a náboženstvami nádych nádeje.
Starostlivosť o stvorenie
Nemôžeme zabudnúť na impulz, ktorý dal pápež František starostlivosti o náš spoločný domov encyklikou Laudato Si, hlboko zakorenenou vo františkánskej spiritualite. Je dobré si ju pripomenúť, keď oslavujeme 800 rokov Chválospevu stvorenia.
4. novembra 2020, oslovujúc jednu z našich rodín, povedal: „Svätý František nás pozýva kontemplovať stvorenie s očami úžasu a vďačnosti, nie s nenásytným postojom tých, ktorí všetko vykorisťujú a nič si nevážia. Nech vás Chudáčik naučí vcítiť sa do každého, dať svoju kreativitu do služieb najmenších a žiť zdravé napätie smerom k pravde a spravodlivosti spolu s vnútornou vyrovnanosťou.“ Realita, kde je všetko prepojené a Boh je v strede stvorení a bytostí, je oveľa viac ako akýkoľvek ekologizmus a stále čaká na dôkladné preskúmanie a pretavenie do konkrétnych životných rozhodnutí jednotlivcov a spoločností.
Cirkev chudobných a pre chudobných
Od začiatku svojho pontifikátu pápež František sníval o „chudobnej Cirkvi pre chudobných“, kráčajúcu v šľapajach svätého Františka, ktorý si vzal za manželku Pani Chudobu. Na jednom zo svojich posledných stretnutí s františkánmi, 17. júna 2023, pri príležitosti 800 jubilea Reguly svätého Františka, nám povedal: „Chudoba nie je sociologická teória ani móda, ale nasledovanie Ježiša na ceste pokory a odriekania. Je to hmatateľná láska, ktorá sa stáva službou a darom. Naliehavo vás prosím, drahí bratia a sestry, aby ste boli vždy radostnými svedkami tejto evanjeliovej chudoby, ktorú žil svätý František, keď sa zbavil všetkého, aby nasledoval Pána.“ Zdá sa nám, že toto posolstvo dozrievalo počas rokov jeho Petrovej služby a vždy nás viedlo k tomu, aby sme sa znovu zamerali na to, čo je podstatné. Uznávame to ako zrelý plod Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý nielen inšpiroval pápeža Františka, ale dal váhu jeho hlasu, keď z neho čerpal v najplnšej možnej miere.
Výzva pokračovať na františkánskej ceste
Keď smútime nad jeho odchodom, prijmime duchovné dedičstvo, ktoré nám zanechal, ako vzácny poklad, ktorý treba opatrovať a prinášať ovocie. Najlepším spôsobom, ako si uctiť pamiatku pápeža Františka, je pokračovať v živote charizmy nášho Svätého Otca Františka s obnoveným odhodlaním, ohlasovať Evanjelium svojím životom skôr ako slovami, usilovať sa byť nástrojmi pokoja v rozdelenom svete a žiť univerzálne bratstvo so všetkými stvoreniami. Tak nás učil a žiadal od nás: „A v tom všetkom, drahí bratia a sestry, ste povolaní žiť v bratstve, cítiac sa súčasťou veľkej františkánskej rodiny. V tomto zmysle vám pripomínam Františkovu túžbu, aby celá rodina zostala zjednotená, pričom sa samozrejme rešpektuje rozmanitosť a autonómia rôznych zložiek a tiež každého člena. Ale vždy v živej jednote jeden s druhým, snívať spoločne o svete, v ktorom sú všetci a cítia sa ako bratia, a spoločne sa usilovať o jeho budovanie (porov. Enc. Fratelli Tutti, 8); muži a ženy bojujúci za spravodlivosť a pracujúci na integrálnej ekológii, spolupracujúci na misijných projektoch a stávajúci sa remeselníkmi pokoja a svedkami blahoslavenstiev.“
Pozývame celú františkánsku rodinu, aby pozdvihla modlitby za blaženú dušu pápeža Františka, aby ho Pán prijal do svojho Kráľovstva svetla a pokoja, kde bude môcť konečne kontemplovať tvár Toho, komu s takou láskou slúžil na zemi.
„Buď pochválený, môj Pane, za sestru telesnú Smrť, ktorej žiaden žijúci človek nemôže uniknúť.“
S bratskou náklonnosťou, v spoločenstve, ktoré nás všetkých zjednocuje v Kristovi,
Vaši generálni ministri a prezident
Br. Massimo Fusarelli OFM, Generálny minister
Brat Carlos Alberto Trovarelli OFMConv, Generálny minister
Br. Roberto Genuin OFMCap, Generálny minister
Br. Amando Trujillo Cano TOR, Generálny minister
Tibor Kauser OFS Generálny minister
Francés Marie Duncan OSF, Prezident IFC TOR